Sledge hokej dnes již nově Parahokej se vyvinul z nejrychlejší kolektivní hry na světě a to sice z ledního hokeje. Zjednodušeně by se dalo říci, že je to lední hokej pro tělesně postižené. Počátky sledge hokeje můžeme najít ve švédském Stockholmu na začátku 60. let minulého století. To si skupina švédských chlapíků z rehabilitačního centra řekla, že by rádi pokračovali v hraní hokeje a to i přes své postižení. Proto si postavili speciální saně (dále už jen sledge). Sledge byly vyrobeny z kovového rámu, na kterém byly připevněny nože z bruslí. Jako hokejky se z počátku používaly kulaté palice s řídítky jízdích kol.
Sledge hokej se kolem roku 1969 rozšířil natolik, že v okolí Stockholmu fungovalo již 5 týmů. V tomto roce se odehrálo i první mezistátní utkání a to mezi týmem švédského Stockholmu a norského Osla. Během 70. let sledge hokej dá se říci trochu stagnoval. Až v 80. letech se mezi další země, kde se sledge hokej začal, hrát přidala Velká Británie a Kanada. Ovšem asi největší rozkvět zažil tento sport až koncem minulého století, kdy se do mezinárodních bojů zapojilo USA, Estonsko a Japonsko.
V roce 1976 se sledge hokej objevil poprvé na Paralympijských hrách. Bohužel ne jako paralympijských sport, ale jen jako exhibice švédského národního týmu. Zní to neuvěřitelně, ale až v roce 1994 se stal sledge hokej paralympijských sportem na Paralympiádě v Lillehamru. Po norském zlatém úspěchu na Paralympiádě v Naganu v roce 1998 se k zemím hrajícím sledge hokej přidaly Německo, Holandsko, Korea a v neposlední řadě Česká republika.